Kurs grafiki komputerowej

Kurs grafiki komputerowej jest połączeniem wiedzy i umiejętności z zakresu obsługi programów Adobe Photoshop oraz Corel Draw i umiejętności ilustracyjnych, kompozycyjnych i projektowych.
Skupiamy się nie tylko na nauce obsługi programów komputerowych, ale przede wszystkim na tworzeniu wyjątkowych, oryginalnych grafik.

Kurs skierowany jest dla młodzieży oraz osób dorosłych.

GRAFIKA KOMPUTEROWA R RYBNIKU I WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

Zajęcia z podstaw projektowania przy pomocy programu Adobe Photoshop, Corel Draw oraz innych programów graficznych . Jest to profesjonalne a jednocześnie proste w obsłudze oprogramowanie, służące do tworzenia i obróbki wysokiej jakości grafik. Podstawowy program zajęć przewidziany na 3 miesiące. Po zrealizowaniu podstaw kurs trwa nadal, a kursanci doskonalą swoje umiejętności zgodnie z zainteresowaniami.

Zajęcia prowadzone są małych grupach.

Podstawowy, proponowany program zajęć oparty jest o 5 opisanych poniżej zagadnień, jednak zawsze program dostosowujemy indywidualnie do oczekiwań kursanta a poszczególne tematy realizowane są w ciągu kilku zajęć.

 1. Rysunek wektorowy- poruszanie się w programie Corel Draw,
  podstawowe narzędzia i techniki wykorzystywane w pracy.
 2. Projektowanie ulotki reklamowej,  logotypu, plakatu etc.
 3. Adobe Photoshop- poruszanie się w programie,
  podstawowe narzędzia i ich wykorzystanie w praktyce.
 4. Obróbka graficzna zdjęć,  postprodukcja wizualizacji
  komputerowych , tworzenie plakatów.
 5. Techniki rysunku z wykorzystaniem ekranowego tabletu graficznego.
 6. Techniki projektowe.

Program kursu

GRAFIKA WEKTOROWA_

Poznamy podstawowe możliwości programu Corel Draw takie jak narzędzia potrzebnych do tworzenia prostych logotypów, okładek, reklam i ulotek, właściwa konfiguracja dokumentów oraz interfejsu użytkownika, poprawne przygotowani prac do wydruku bądź prezentacji w Internecie oraz pracy z tekstem i jego wykorzystaniem w projektowaniu.

GRAFIKA RASTROWA_

Poznamy podstawowe możliwości programu Photoshop. Nauczymy się pracy na warstwach i maskach, obsługi dostępnych narzędzi rysunkowych, a także tricków umożliwiających tworzenie zaawansowanych kompozycji. Na zajęciach omówimy wiele zagadnień kompozycyjnych, poznamy zasady wykorzystania perspektywy oraz aksonometrii. Nauczymy się dobierać kolory, kształty i faktury.

KREATYWNE MYŚLENIE_

W dzisiejszym świecie młodzież szkolna musi „wbijać się w klucz”, podążać za jednym, założonym przez szkolną podstawę programową torem. Niewiele jest miejsca na rozwijanie zainteresowań, a przeładowany materiał skutecznie pozbawia uczniów sił. Odzwierciedleniem takiego modelu edukacyjnego jest pełen szereg problemów z jakimi zmaga się dzisiaj młodzież- problemy z tworzeniem logicznych zdań, ze skojarzeniami, z obserwacją otoczenia czy rozumieniem zasad działania otaczającej przestrzeni i wiele innych. Dlatego my stawiamy w nauczaniu na dążenie do samodzielnego, kreatywnego, nieszablonowego myślenia, gdzie rysunek czy malarstwo są wyrażeniem uczuć, myśli i pomysłów, a nie tworzeniem ładnych obrazków zgodnych z oczekiwaniami innych.

ĆWICZENIA SENSORYCZNE_

Podczas ćwiczeń obserwacyjnych pracujemy ze zmysłami, „patrząc” na świat również poprzez dotyk, węch czy słuch. Efektem, szczególnie obserwacji dotykowych, są dużo ciekawiej przedstawione tematy czy projekty. Jest to niezbity dowód na to, że choć patrzymy- to wzrokiem odbieramy przestrzeń dużo mniej intensywnie niż pozostałymi zmysłami.

PRACA Z EMOCJAMI_

Dobra praca musi budzić emocje. Na zajęciach, oprócz obsługi programów komputerowych, uczymy się rozumienia, odnajdywania i wyrażania własnych emocji ora wydobywania z błędów i porażek- pozytywów, mocnych stron. Uczymy się jak wieloma różnymi technikami możemy pokazywać emocje.

WYKŁADY_

W trakcie naszych zajęć prowadzimy krótkie wykłady na temat zasad kompozycji wykorzystywanych podczas ćwiczeń, ale też historii sztuki i architektury, sztuki współczesnej, podstaw projektowania , tworzenia kompozycji przestrzennych i innych dziecin artystycznych.

DIGITAL PAINTING_

Pougi programów komputerowych, kursanci mają możliwość nauki rysunku na tabletach graficznych ekranowych oraz tworzenia animacji i filmów.